Kupte knihu, zachráníte nakladatele

Život je příliš krátký na to, abyste četli špatné knihy.

Kupte knihu, zachráníte nakladatele

Nakladatelé, knihkupci i spisovatelé bijí na poplach. Koronakrize odhalila hlubší problémy knižního trhu v České republice.

Po vyhlášení nouzového stavu muselo více než 500 kamenných knihkupectví v Česku zavřít. Některé velké distribuční společnosti na to hned zareagovaly oznámením, že omezují platby za prodané knihy. Do povážlivé situace se tak dostala celá řada malých a nezávislých nakladatelů, ale také redaktoři, překladatelé, spisovatelé, tiskaři a knihkupci. Koronakrize ve skutečnosti jen odhalila vleklejší problémy knižního trhu v Česku.

Petra Kultová / ArtCafé
Příliš velký počet titulů

Podle ředitele nakladatelství Argo Milana Gelnara by mohl knižní trh částečně ozdravit právě ekonomický náraz, který pravděpodobně přijde v důsledku pandemie koronaviru: „Tím pádem by mohlo dojít ke snížení počtu vydávaných knih, protože před koronavirovým výbuchem se nakladatelé snažili umístit na náš omezený trh příliš velký počet titulů.“ V České republice vyšlo podle nejnovější Zprávy o českém knižním trhu 2018/2019 zhruba 15 500 knižních titulů.

Gelnar v rozhovoru pro ArtCafé také představil právě probíhající řetězovou akci #čteníspojuje, v rámci níž si můžete online poslechnout svého oblíbeného spisovatele. „Myslím si, že jediná cesta ke změně a zvládnutí téhle situace je edukace. Je důležité vysvětlovat, co to znamená vydávat knížky a kolik to stojí,“ zdůrazňuje v ArtCafé literární dokumentaristka a zakladatelka nezávislého artového nakladatelství wo-men Barbora Baronová. „Pokud je kniha hodně levná, může to také znamenat, že se šetřilo na honorářích pro redaktory nebo grafiky nebo se kniha tiskla v Číně ve velkém nákladu,“ doplňuje Baronová.

Přeshraniční spolupráce

Zrušení Lipského knižního veletrhu, kde byla Česká republika loni hlavním hostem, má mimo jiné dopad na šíření české literatury v Německu. „Loni se díky veletrhu začalo v Německu o české literatuře mluvit a bylo by velice důležité, aby se v tom pokračovalo, ale to teď není možné,“ přibližuje v rozhovoru s Agátou Hrnčířovou Libuše Černá, ředitelka mezinárodního literárního festivalu v severním Německu, která dlouhodobě propojuje český a německý kulturní svět. Na pomoc spisovatelům uspořádala narychlo program Decamerone globale°. Čtenáři si tak mohou poslechnout texty, které měly letos vyjít, ale zatím nemohou, a jejich autory finančně podpořit.

Petra Kultová / ArtCafé

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat