Krušné hory známé i neznámé

Život je příliš krátký na to, abyste četli špatné knihy.

Krušné hory známé i neznámé

Krušné hory, jejichž nejvyšší vrchol Klínovec se tyčí do výšky 1 244 m n. m., se táhnou v délce sto třiceti kilometrů a nabízejí celou řadu pozoruhodných tradičních i turisticky dosud neobjevených míst. Stejně jako v předchozích svazcích edice, věnovaných Brdům, Krkonoším či Šumavě, i do tohoto průvodce vtělili autoři osobní dojmy a postřehy z vlastních toulek tímto malebným krajem. Procházky hlubokými lesy, po odlehlých vrcholcích hor či nezaměnitelným podhůřím doplňují tipy na návštěvy hradů a zámků, lázeňských měst a středisek i technických památek. Krušné hory nabízejí nespočet možností, jak spojit relaxaci s poznáním.

„Těžko bychom u nás hledali jiné pohoří s takovým stigmatem. Představa holých plání bez lesů zničených průmyslovými exhalacemi dlouho odrazovala návštěvníky, zůstali je ti věrní. Dnešní realita je ale jiná , změnila se i podkrušnohorská krajina. Některé jizvy na ní sice zůstávají, ale stále více se někdejší velkolomy mění na jezera, výsypky se skrývají pod vegetací. Díky rekultivaci vznikají nové rekreační plochy. Dnes bychom o krušných horách mohli psát jako o znovuobjevených a pro mnohé prakticky neznámých. Někomu stačí vědět, že na Klínovci je skvělý lyžařský areál, že fenoménem je hornická krajina, která se dokonce dostala na seznam památek UNESCO. Ale zkusme objevovat třeba kouzlo krajiny u Jelení a bývalé Rolavy, projděme nádherné bukové lesy za zámkem Jezeří či v některém z údolí , potěšme se pohledem na zelené plochy obnovených lesů. I na taková místa vedle těch známých vás chce přivést právě tato knížka.“

Autoři: Petr David, Vladimír Soukup
Žánr: naučná
Rok vydání: 2020 (1. vydání)
Nakladatelství: Universum
Počet stran: 224
Rozměry: 168 × 252 mm
ISBN: 978-80-242-6686-2

Petr David

Český spisovatel a sportovní novinář. Vystudoval na pražské Karlově univerzitě Fakultu žurnalistiky. Mezi roky 1973 a 1992 působil v deníku Československý sport, kde se posléze stal i jeho šéfredaktorem. Je autorem turistických průvodců a se svým přítelem Miroslavem Moravcem vydal sbírku všedeckofantastických povídek ze sportovního prostředí.

Vladimír Soukup

Český spisovatel a žurnalista. Vystudoval Fakultu žurnalistiky na Karlově univerzitě v Praze. Přes dvacet let působil jako redaktor, ve Večerníku Praha také jako zástupce šéfredaktora. Poté přešel do Svobodného slova. S Petrem Davidem stali spolumajiteli nakladatelství a vydavatelství S&D.