Nevědění

Život je příliš krátký na to, abyste četli špatné knihy.

Nevědění

Česká emigrantka Irena žije ve Francii od svého útěku z Československa po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. V roce 1989, kdy sametová revoluce svrhne vládnoucí Komunistickou stranu Československa, se Irena po dvaceti letech života v emigraci rozhodne vrátit do svého domova.
Během cesty se náhodou setkává s Josefem, kolegou z emigrace, který byl v Praze krátce jejím milencem. Román podává jímavý obraz lásky a jejích projevů, což je téma, které se v Kunderových románech opakuje. Román zkoumá pocity vyvolané návratem do vlasti, která přestala být domovem. Přetváří tak odysseovské téma návratu domů. Vždy se domníváme, že naše vzpomínky se shodují se vzpomínkami milované osoby, že jsme prožili totéž. Ale to je jen iluze. Na druhou stranu, co můžeme očekávat od naší slabé paměti? Zaznamenává jen „bezvýznamnou, nepatrnou částečku“ minulosti, „a nikdo neví, proč právě tento kousek, a ne jiný“.
Žijeme své životy utopené v obrovském zapomnění, což je skutečnost, kterou odmítáme uznat. Jen ten, kdo se po dvaceti letech vrátí, jako Odysseus vracející se na rodnou Ithaku, může být oslněn a ohromen. Nevědění, předposlední román Milana Kundery napsaný francouzsky, vychází poprvé v českém překladu Anny Kareninové. S doslovem Sylvie Richterové.

Autor: Milan Kundera
Žánr: beletrie
Rok vydání: 2021
Nakladatelství: Atlantis
Počet stran: 150
ISBN: 978-80-7108-377-1

Milan Kundera

Prozaik, básník, překladatel, esejista a dramatik. Je světově nejúspěšnějším a nejpřekládanějším autorem českého původu. V roce 1975 emigroval do Francie a od konce 80. let 20. století píše francouzsky. Kunderovy romány byly oceněny řadou cen. Například nedávno 20. října 2020 získal prestižní mezinárodní literární Cenu Franze Kafky. Je uváděn mezi světovými postmodernisty.